Maksimalno pojednostavljeno. Svaki sustav za klimatizaciju se u principu sastoji od jedinice izvan objekta (vanjska jedinica) te jedinice unutar objekta (unutarnja jedinica ili jedinice).
Za vrijeme rada sustava događa se slijedeće:
Dok unutarnja jedinica (za vrijeme toplih dana) drži prostore hladnima te puše hladni zrak iz sebe, vanjska jedinica se nastoji ohladiti (vrućim zrakom iz okoline). Kao nusproizvod hlađenja stvara se voda, kondenzat, u unutarnjoj jedinici. Ta voda otiće negdje van prostorije cijevima kako je prilikom ugradnje sustava odrađeno. Često se voda iz unutarnje odvodi u vanjsku jedinicu pa zatim iz vanjske negdje. Može se odvesti i u sustav fekalija (kanalizaciju, kuhinjsku ili WC) ili pak direktno vani neovisno o vanjskoj jedinici. Količina vode ovisno o brzini rada i podešenoj temperaturi za ljetnih dana može iznositi i par litara u danu!
Za vrijeme dok unutarnja jedinica grije prostoriju u kojoj je instalirana (zimski uvjeti), vanjska jedinica se nastoji ugrijati (vanjskim hladnim zrakom). Iz tog razloga često se događa zaleđivanje vanjske jedinice te klima uređaji učestalo odlaze u odleđivanje vanjske jedinice – defrost. Za vrijeme procesa DEFROSt na uređajima obično piše DF i za to vrijeme unutarnja jedinica prestaje s grijanjem. Ovo je normalan proces rada klima uređaja , a učestalost DF stanja ovisi o parametrima temperature, tlaka, vlažnosti a najučestalija je pri vanjskim temperaturama okoline oko 0-4 stupnja Celsiusa.
Kao nuspojava pri grijanju klima uređaja stvara se voda na vanjskoj jedinici, ali samo za južnih dana kada je količina vlage u zraku velika. Količina vode je puno manja nego dok klima radi u procesu hlađenja.
Nusproizvodi stvaranja vode u unutrašnjoj i vanjskoj jedinici pri radu su normalan događaj.
Voda ne može pokvarit uređaj jer je točka izlaska vode u najdonjoj točci i NIKAKO ne može doći do elektronike ili struje!
Voda koja čini „poplavu“ zbog pogrešne ugradnje klima uređaja ili začepljenja sustava odvodnje vode štetna je jedino za interijer kuće, pod, zidove i ružan je događaj.
Dakle voda nemože pokvariti klima uređaj!
Pojam inverter
Poseban klima sustav koji postiže željenu temperaturu u kraćem vremenu. Ima varijabilni kompresor koji stalno prilagođava snagu ovisno o temperaturi zraka u prostoriji i zadanoj temperaturi na upravljaču. Ova vrsta klima uređaja ima više razina snage hlađenja/grijanja, za razliku od običnih klima uređaja. Da bi postigao željenu temperaturu, klima koristi najveću snagu hlađenja. Kada se temperatura postigne, potrebna je mala snaga za njeno održavanje. Ovakav način funkcioniranja štedi vrijeme i energiju potrebnu za klimatiziranje. Inverter klima uređaji najučinkovitiji uređaji za klimatizaciju zahvaljujući naprednom kompresoru i elektronici te karakteristici plina/freona kojim se postiže učinkovitost od gotovo 4:1 u odnosu na potrošak električne energije.
U RH je zabranjeno prodavati klima uređaje koji nisu Inverter od 2013 i ulaska u EU.
Klima uređaji Inverter su danas standard a u prosjeku štede 25-45% električne energije.
Inverterski klima-uređaji zbog tehnologije puno bolje rade na nižim temperaturama čak i do minus 15 po standardu.